Czarny kolor we wnętrzu – taboo czy trend?

Czarny kolor we wnętrzu – taboo czy trend? z nas jest sceptycznie nastawiona na wprowadzenia czarnego koloru we wnętrzach sypialni, salonu czy łazienki.

Czarny kolor ma negatywne stereotypy: uciska, zjada światło i przestrzeń, a czarne meble wyglądają nieporęcznie. Jednak przy prawidłowym użyciu czarny jest neutralnym kolorem. W połączeniu z białym i np. miedzianymi dodatkami stanowi kolor bazowy. Czarny kolor w wystroju wnętrz wygląda bardzo gęsto, stwarza wyjątkową głębię i przy odpowiednim zastosowaniu nie musi tworzyć wnętrz żałobnych, ale eleganckie, lakoniczne i wysmakowane wnętrze.

Ze względu na dużą niepopularność czerni we wnętrzach to oryginalna i odważna decyzja. Jako kolor podstawowy świetnie nadaje się do dużych powierzchni. Do małych pomieszczeń może być wybrany jako pomocniczy i stosowany w elementach dekoracyjnych i dodatkach.

Wszystkie jasne, pastelowe, a nawet jasnoszare kolory idealnie nadają się do czerni we wnętrzu. Ciemność wzmacnia te odcienie. Stają się wyraziste. Przy takich zestawieniach nie ma przesycenia przestrzeni kolorem.
Czarny kolor działa kojąco, absorbuje bodźce zewnętrzne, dzięki czemu dobrze komponuje się nawet ze złożonymi odcieniami. Jest pomostem między różnymi kolorami widma. Jeśli wybierzesz ciemne tło, jego głębia umiejętnie nasyci wnętrze, podkreśli szczegóły wystroju i nada im wyrazistości. Ale nie każdy odważy się wybrać czarne solo we wnętrzu.

Czerń i biel to ucieleśnienie klasyki. Takie sąsiedztwo wizualnie dzieli przestrzeń, więc szczegóły powinny być większe. Nie używaj małych elementów, w przeciwnym razie pokój będzie się „marszczył”. Bardzo kontrastowa kombinacja może podrażniać oko.

Typowym błędem jest użycie wzoru szachownicy na podłodze z prostymi meblami. Drewno, marmur i inne naturalne faktury wyglądają znacznie ciekawiej niż prosta geometria we wnętrzu. Za pomocą czerwieni można stworzyć styl neogotycki; zmysłowe i namiętne połączenie. Brąz i czerń razem wyglądają drogo i szlachetnie-poważna atmosfera dla męskich biur w stylu angielskim. Ciemność uwydatnia zieleń, tworzy atmosferę głębi i tajemniczości. Szlachetność i arystokracja tego połączenia będzie pasować do stylów secesji, neoklasycyzmu i neobaroku. Czerń jest bardziej luksusowa niż inne barwy w połączeniu z brązem i miedzią, matowym lub postarzanym złotem w stylu Art Deco i nadaje się do przestronnych mieszkań. Możesz połączyć nie tylko kolory, ale także matowe, błyszczące czarne powierzchnie.

Istnieje wiele niuansów w używaniu czerni. Interpretacja cierni może być bardzo różna w przypadku różnych faktur: kamienia, naturalnego marmuru, drewna, mebli matowych lub lakierowanych lub szkła.