Jak tanio wyremontować mieszkanie

Dla wielu z nas fraza „tani remont” ma negatywne znaczenie, lecz czy to prawda?  Jesteśmy przekonani, że tanie materiały są złe i niskiej jakości, jednak w ostatniej dekadzie dużo się zmieniło w projektowaniu i wykańczaniu wnętrz. Obecnie mamy o wiele więcej możliwości i duży wybór materiałów, czasem nawet za duży. Palety kolorów i warianty cenowe często potrafią przysporzyć ból głowy.

W tym artykule postaram się dać Ci kilka rad na co trzeba zwrócić uwagę przy własnym remoncie mieszkania.

Oczywiście, pierwsze co musisz wziąć pod uwagę to budżet. Przygotuj się do dokładnej kalkulacji cen materiałów, robocizny oraz sprzętów do remontu.

Po ustaleniu kosztorysu będziesz mógł kontrolować koszty, np. gdzie zaoszczędzić i np. wypożyczyć sprzęt lub narzędzia, a uwolnione środki przeznaczyć na lepsze materiały budowlane.

Prowadź „księgowość”. Zapisuj wszystkie wydatki, nawet małe. Takich drobnych wydatków będzie dużo, a niespodziewanie może to okazać się że w sumie wyjdzie dość spora kwota.

Dokładne liczby pomogą Ci zmieścić się w budżecie, dzięki czemu zaoszczędzisz dodatkowe pieniądze.

Zrób listę rzeczy, które jesteś w stanie wykonać sam, np.: wyburzyć ściankę działową, pomalować ściany, położyć tapetę, usunąć tynki, ułożyć linoleum. Resztę powierz fachowcom.

Wybieraj ekipę „z głową” ! Nie bierz wujka albo znajomego, który komuś robił remont. Nie zatrudniaj  „Pana Zdzisława”, który zna się na wszystkim. Jak mówimy „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do nie czego”. W dobrej i profesjonalnej ekipie budowlanej są fachowcy od każdej branży: elektryk, hydraulik, malarz itd.

A teraz najważniejsze pytanie nt. wykończenia wnętrz. Chcesz tani remont i ładny projekt mieszkania, ale co z materiałami i wyposażeniem?

Wieloletnie doświadczeniu w projektowaniu wnętrz oraz ich wykończeniach, poznaniu preferencji klientów i ich budżetowych możliwości dało mi dużo wiedzy jak najlepiej wybierać materiały wykończeniowe, materiały budowlane, jak i gdzie ich szukać i w których cenowych kategoriach.

Różnica w materiałach między cenami z salonów wyposażenia wnętrz, a marketów budowlanych jest spora. Nie mówię, aby kupować wszystkie materiały w sklepach budowlanych, ale na pewno znajdziesz tam produkty, które będą odpowiadać twoim oczekiwaniom. Np na jednych drzwiach możesz zaoszczędzić około 1000 zł, a na płytkach 100-150 za m2.

Tanie płytki nie znaczą że są złe, tylko trzeba umieć je dobrać. Po pierwsze, wybieraj płytki rektyfikowane i większe formaty. W nierektyfikowanych płytkach musisz położyć grubszą fugę, co popsuje wygląd całości, a mały format wizualnie pomniejszy Twoją przestrzeń!  Zwróć uwagę również na wzór (nadruk wzoru na płytce), czasem widać piksele nadruku. Obecnie jest duży wybór polskich producentów takich jak Paradyż czy Opoczno. Cena, jakość i wygląd zasługują na uwagę.

Nigdy nie wybieraj płytki i kolory materiałów online! Najpierw znajdź ten produkt w sklepie, zobacz go na żywo i tylko wtedy śmiało zamawiaj przez Internet.

W przypadku armatury sprawdziła się firma Ferro, która jest dostępna w każdym markecie budowlanym. Producenci z wyższej półki jak Grohe również mają budżetowe kolekcji, które znajdziesz w tych samych marketach lub w internecine.

W przypadku farb nie wybieraj najtańszych, najlepiej kupić farbę ze średniej półki, która jest odporna na mycie i na tarcia-  lateksowa albo ceramiczna.

Co do tapet i ich ułożenia warto obejrzeć tutorial na Youtube, nie jest to aż takie trudne, robiłam to sama. Ważne!  Należy wybrać tapetę lepszej jakości np. winylową lub flizelinowe, na pewno nie papierową! Czym grubsza tapeta, tym łatwiej ją kłaść i wybacza większe niedoskonałości podłoża. Nawet jak ułożysz taką tapetę krzywo i źle, to masz możliwość ją odkleić i jeszcze raz przymierzyć na ścianę.

Nie musisz od razu zrywać wszystkie podłogi, skonsultuj się z fachowcami, ponieważ czasem panele podłogowe, płytki  albo linoleum można ułożyć na istniejącą posadzkę.

Co do remontu i aranżacji łazienki zastanów się dobrze, ponieważ w łazience nie musisz kłaść płytki wszędzie i do sufitu. Ściany, które nie są bezpośrednio w kontakcie z wodą możesz pomalować wodoodporna farbą, a płytki możesz ułożyć do wysokości 1,2 metra.

Stare płytki w kuchni i w łazience możesz przysłonić lustrem albo wodoodporną płytą szklaną biała lub kolorową. Również możesz płytki pomalować specjalną farbą do ceramiki, co zaoszczędzi Ci dużo pieniędzy: nie płacisz za zrywanie płytek, za same płytki i za ich ułożenie!

Teraz, gdy masz zarys, jak samodzielnie wykonać remont budżetowy w mieszkaniu, masz kompletny pomysł, czy poradzisz sobie z tym sam?. Oczywiście przy odpowiednim doświadczeniu, czasie, kompetentnym podejściu i biorąc pod uwagę wszystkie drobiazgi, możliwe jest wykonanie remontu własnymi rękami. Ale jeśli nie masz czasu, nie masz specjalnego pragnienia i nie jesteś pewien, czy możesz opanować zawód tynkarza, malarza, elektryka, hydraulika, stolarza, to lepiej nawet nie zaczynać,  skontaktować się z fachowcami.

Pamiętaj, i to moja ostatnia rada, nie wszystko musisz robić od razu! Możesz podzielić prace na etapy. Prace wykończeniowe i remont oczywiście będą trwać dłużej, ale uda Ci się za ten czas zaoszczędzić trochę więcej i będzie Cię stać na lepsze materiały.