Jak zaprojektować salon w mieszkaniu

Podstawowe zasady.

Salon w domu to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Tutaj odpoczywamy, spotykamy się ze znajomymi, oglądamy telewizję, pracujemy, a w większości nowoczesnych mieszkań i domów salon jest połączony z jadalnią i kuchnią. Dlatego projekt i aranżacja salonu musi być najbardziej przemyślanym miejscem w Twoim domu.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę interesy każdego członka rodziny. Niewykluczone, że zastanawiając się nad aranżacją wnętrza salonu w mieszkaniu, trzeba będzie zaprojektować miejsce do relaksu, pracy czy nawet uprawiania sportu – zwłaszcza w czasach panującej pandemii. Wszystkie te punkty należy zaplanować na etapie projektowania lokalu.

Określ środek salonu.

Udany projekt salonu jest związany z właściwym układem. Po obejrzeniu przykładowych aranżacji salonu, w mieszkaniu można zobaczyć różne opcje planowania przestrzeni. Oczywiście wybór zależy od Twoich preferencji, a także od wielkości i funkcjonalności pomieszczenia. W żadnym wypadku nie należy umieszczać sof i foteli na obwodzie pomieszczenia.

Po pierwsze, ten trend już minął, a nowoczesny projekt salonu kategorycznie nie akceptuje takiego układu. Ponadto cała przestrzeń będzie zajęta tylko przedmiotami rekreacyjnymi, nie pozostawiając wolnego miejsca na inne funkcje.

Najlepszym rozwiązaniem dla wnętrza salonu jest wybranie „centralnej grupy”, wokół której zostanie zgromadzona reszta funkcji. Z reguły jako centrum salonu wybiera się strefę wypoczynkową z telewizorem i sofą. Centralnym elementem może być również kominek, przy którym zostaną ustawione wygodne fotele, fotele bujane czy niskie pufy.

Jeśli pomieszczenie jest dość duże, to można połączyć go z innymi funkcjami.
W salonie równie dobrze można umieścić biurko komputerowe, komody i szafy, ladę barową czy stół jadalny.

Wybór kolorów

Jeśli Twój salon jest po słonecznej stronie, masz praktycznie nieograniczony wybór kolorów. Bardzo ciekawie będzie wyglądać kontrastowe wnętrze salonu. Na przykład ściany i podłogi można dekorować w jasnych kolorach, a meble w kontraście – w ciemnych.

W przypadku salonów z oknami od północy, praktycznie pozbawionych światła dziennego, warto wybrać wykończenie w ciepłych jasnych kolorach. Taka aranżacja wnętrza salonu rekompensuje brak słońca, czyni pomieszczenie przytulnym i zachęcającym do odpoczynku.

Oczywiście, jeśli w pomieszczeniu jest ciemno, warto zadbać o dobre oświetlenie sztuczne.
Dobrze rozmieszczone dodatkowe reflektory najlepiej nadają się do oświetlenia każdego zakątka Twojego salonu.

W wyborze kolorów najlepiej trzymaj się prostej zasady: w przypadku małych pomieszczeń lepiej wybrać jasne odcienie, to zawsze działa bez zarzutu, ale żeby takie wnętrze było ze smakiem i wyglądało nowocześnie możesz dodać kontrastowe obrazy lub plakaty w czarnych ramkach z paspartu, elementy dekoracyjne w postaci dużych wazonów, luster czy innych dekorów.

Post a Comment